9 X 2024 r.

CU Cinema: "Strefa interesów", reż. Jonathan Glazer (2023)

11.10.2024 | 19:00

Scenariusz i reżyseria: Jonathan Glazer
Gatunek: dramat, wojenny
Produkcja: USA / Polska / Wielka Brytania 2023

Przed seansem spotkanie ze współtwórcami nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej, absolwentami UMFC

Nowy sezon Chopin University Cinema – lub krócej CU Cinema – otwieramy jednym z najważniejszych tytułów filmowych ostatniego sezonu: „Strefą interesów” Jonathana Glazera, nagrodzoną Grand Prix festiwalu w Cannes oraz Oscarem, Złotym Globem i BAFTA  dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
W chłodny i niemal dokumentalny sposób pokazany jest w tym filmie dom Rudolfa Hössa, komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dom, w którym zarządca fabryki śmierci mieszka z żoną, czwórką dzieci i psem. Dom z wypielęgnowanym ogrodem, rodzinnymi obiadami, wizytami znajomych. Jedynym przejawem okrutnej codzienności są dobiegające zza muru okalającego ogród niepokojące odgłosy, rozpaczliwe krzyki i wznoszący się  ku niebu dym krematoriów.
To właśnie dźwięk gra w ty filmie jedną z ról i nie przypadkiem twórcy ścieżki dźwiękowej zostali nagrodzeni Oscarem, BAFTA i Europejską Nagrodą Filmową. I właśnie dźwięk jest powodem prezentacji „Strefy interesów” w CU Cinema – przy jego realizacji pracowali polscy dźwiękowcy, w tym absolwenci Wydziału Reżyserii Dźwięku UMFC. Przy okazji seansu odbędzie się spotkanie z absolwentami naszej uczelni, współtwórcami efektów dźwiękowych.

W kolejnych miesiącach chcemy zapraszać publiczność na filmy muzyczne i o muzyce, z dźwiękiem i o dźwięku, a czasem bez dźwięku, ale za to z muzyką na żywo. W centrum naszej uwagi będą muzyka, dźwięk, śpiew, taniec, instrument, efekty dźwiękowe i ich montaż, dobór muzyki do obrazu i vice versa, edukacja muzyczna i przemysł muzyczny, wszelkie zawody muzyczne i miejsce muzyki w świecie, społeczeństwie, życiu. Chcemy pokazywać filmy stare i nowe, fabularne i dokumentalne, komedie i dramaty, polskie i zagraniczne. Mamy nadzieję, że CU Cinema będzie idealnym kinem dla muzycznej publiczności. Na kolejny seans zapraszamy 20 października.

CU Cinema
Obowiązują bilety