14 III 2023 r.

TVP Kultura.
200 lat POLSKIEGO BALETU

14 marca 1823 r. odbyła się premiera pierwszego polskiego baletu. Reportaż Klaudii Carlos-Machej

Zapraszamy do obejrzenia reportażu, przygotowanego dla TVP Kultura przez dr hab. Klaudię Carlos-Machej, prof. UMFC, który opowiada o genezie baletu, jego przemianach i wybitnych kreacjach. W reportażu wysłuchamy wywiadu z  historyk tańca, wykładowczynią UMFC Joanną Sibilską. 

Wesele krakowskie w Ojcowie to pierwszy polski balet narodowy, który od premiery 14 marca 1823 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie zyskał wielkie uznanie. Autorem libretta był Bonawentura Kudlicz, muzyki – Karol Kurpiński i Józef Damase, za choreografię odpowiadał Louis Thierry oraz Julia Mierzyńska. 
W dobie utraty państwowości polska muzyka i taniec nie tylko uwrażliwiały na piękno, ale stały się główną bronią w walce z zaborcami. Szczególnie w pierwszych latach XIX wieku poprzez sztukę manifestowano przywiązanie do polskości, co utrwaliło się w świadomości kolejnych pokoleń. Przez 200 lat polska muzyka, obrzędy i tańce wyniosły Wesele krakowskie w Ojcowie na szczyt popularności, o czym świadczą setki przedstawień w Polsce i za granicą.
Przygotowanie: Klaudia Carlos, autor zdjęć: Michał Jarosiński

Link do reportażu: vod.tvp.pl/programy,88/informacje-kulturalne-odcinki