Anne-Sophie Mutter | 25.04.2024

Anne-Sophie Mutter jest muzycznym fenomenem: od 48 lat wirtuozka jest stałym bywalcem wszystkich najważniejszych sal koncertowych na świecie, odciskając swoje piętno na scenie muzyki klasycznej jako solistka, mentorka i wizjonerka. Czterokrotna laureatka nagrody Grammy® jest w równym stopniu zaangażowana w wykonywanie tradycyjnych kompozytorów, jak i w przyszłość muzyki.
Do tej pory dała światowe premiery 31 utworów - Thomas Adès, Unsuk Chin, Sebastian Currier, Henri Dutilleux, Sofia Gubaidulina, Witold Lutosławski, Norbert Moret, Krzysztof Penderecki, Sir André Previn, Wolfgang Rihm, Jörg Widmann i John Williams komponowali dla Anne-Sophie Mutter. Poświęca się ona wspieraniu muzycznej elity jutra i licznym projektom charytatywnym. Zarząd niemieckiej organizacji charytatywnej na rzecz walki z rakiem "Deutsche Krebshilfe" wybrał ją na nowego prezesa w 2021 roku. W styczniu 2022 r. dołączyła do zarządu fundacji Lucerne Festival. Jesienią 1997 roku założyła Stowarzyszenie Przyjaciół Fundacji Anne-Sophie Mutter , do którego w 2008 roku dołączyła Fundacja Anne-Sophie Mutter. Te dwie instytucje charytatywne zapewniają wsparcie stypendystom, które jest dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Od 2011 roku Anne-Sophie Mutter regularnie występuje na scenie ze swoim zespołem stypendystów, Mutter's Virtuosi.
Kalendarz koncertowy Anne-Sophie Mutter w 2024 roku obejmuje występy w Azji, Europie i Ameryce Północnej, po raz kolejny odzwierciedlając muzyczną wszechstronność skrzypaczki i jej bezprecedensową pozycję w świecie muzyki klasycznej. Liczne dedykowane jej kompozycje będą częścią tych koncertów; w wielu krajach zostaną one wykonane po raz pierwszy.
Jej pierwsze nagranie ukazało się w 1978 roku: Koncerty skrzypcowe Mozarta nr 3 i 5 z Herbertem von Karajanem i Filharmonią Berlińską. Od tego czasu dokonała wielu nagrań, za które Anne-Sophie Mutter otrzymała cztery nagrody Grammy®, dziewięć nagród Echo Classic, German Recording Award, Record Academy Prize, Grand Prix du Disque i International Phono Award.
Pierwszy album zespołu jej fundacji, "Mutter's Virtuosi", został wydany w listopadzie 2023 roku. W ramach europejskiej trasy koncertowej Anne-Sophie Mutter i jej zespół Virtuosi dali imponujący występ w wiedeńskim Musikverein, tworząc podstawę tego wszechstronnego i przemyślanego albumu z muzyką Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Bologne'a, André Previna i Johna Williamsa.
W czerwcu 2023 roku Anne-Sophie Mutter otrzymała nagrodę Ruhr Piano Festival Prize, a Królewskie Towarzystwo Filharmoniczne przyznało jej Złoty Medal. W 2022 roku Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie nadała jej tytuł doktora honoris causa. W 2019 r. Anne-Sophie Mutter została uhonorowana nagrodą Praemium Imperiale w kategorii muzyki; w 2019 r. otrzymała Polar Music Prize. W 2018 r. Polska przyznała Anne-Sophie Mutter Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czyniąc ją pierwszą niemiecką artystką, która otrzymała takie odznaczenie. W 2018 roku skrzypaczka została honorowym członkiem Accademia Nazionale di Santa Cecilia. W 2017 roku Rumunia przyznała Anne-Sophie Mutter Order Zasługi Kulturalnej w randze Wielkiego Oficera, a Francja uhonorowała ją insygniami Komandora Francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. W 2016 roku hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu przyznało jej "Medalla de oro al Mérito en las Bellas Artes" (Złoty Medal za Zasługi w Sztukach Pięknych). W 2015 roku Anne-Sophie Mutter otrzymała tytuł Honorary Fellow of Keble College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 2013 roku została zagranicznym członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, po tym jak w styczniu otrzymała medal Towarzystwa Lutosławskiego (Warszawa). W 2012 roku Rada Atlantycka przyznała jej nagrodę Distinguished Artistic Leadership Award. W 2011 roku otrzymała Nagrodę Brahmsa, a także Nagrodę Ericha Fromma i Nagrodę Gustava Adolfa za działalność społeczną. W 2010 r. Norweski Uniwersytet Techniczno-Naukowy w Trondheim nadał jej tytuł doktora honoris causa; w 2009 r. zdobyła Europejską Nagrodę Świętego Ulricha oraz Nagrodę Cristobala Gabarrona. W 2008 roku Anne-Sophie Mutter otrzymała Międzynarodową Nagrodę Muzyczną Ernsta von Siemensa oraz Nagrodę Mendelssohna w Lipsku.
Skrzypaczka została odznaczona niemieckim Wielkim Orderem Zasługi, francuskim Medalem Legii Honorowej, bawarskim Orderem Zasługi, Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii i wieloma innymi wyróżnieniami. 
Anne-Sophie Mutter jest związana z niemiecką wytwórnią Deutsche Grammophon.

 

 • KOORDYNATOR PROJEKTU

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268, (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

   

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl

 • Udział w spotkaniu

  Spotkanie z Artystką ma charakter dydaktyczny i jest skierowane wyłącznie do obecnych studentów i społeczności Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.