Branford Marsalis | 27.05.2023

Branford Marsalis to amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy. Laureat trzech nagród Grammy oraz NEA Jazz Masters Award w 2011.
Branford jest najstarszym z sześciu braci Marsalisów, z których czterech jest muzykami jazzowymi, podobnie jak ojciec, Ellis Marsalis. Muzyczną karierę rozpoczął na początku lat 80., grając w zespołach Arta Blakey’ego (The Jazz Messengers) i Clarka Terry’ego. Od 1982 do 1985 grał w zespole swojego brata Wyntona, potem jako członek zespołu akompaniującego Stingowi. Uczestniczył również w trasach koncertowych Milesa Davisa. W 1986 założył własną grupę. Po 1995 eksperymentował z projektem Buckshot LeFonque, usiłując połączyć jazz z R&B, hip-hopem i rockiem. Jest współtwórcą muzyki do filmów Spike’a Lee: Mo' Better Blues i Do the Right Thing – kompozycje do nich tworzył wspólnie z Terence’em Blanchardem i Billem Lee – ojcem reżysera. W 2007 zagrał gościnnie na albumie ID Anny Marii Jopek. Kilkakrotnie występował w Polsce.
Muzyka klasyczna stanowi również ważną część w życiu artysty. Jako solista współpracuje z najlepszymi orkiestrami całego świata m.in. Chicago, Detroit, Düsseldorf, North Carolina Symphonies oraz Boston Pops czy Warszawie, z repertuarem obejmującym kompozycje Debussy'ego, Głazunowa, Iberta, Mahlera, Milhauda, Rorema i Vaughna Williamsa. Branford Marsalis jest niezwykle wszechstronnym i elastycznym muzykiem. W 2014 roku artysta wraz z Orkiestrą Kameralną Filadelfii odbył trasę koncertową po 20 miastach USA, wykonując barokowe arcydzieła Albinoniego, Bacha, Haendla, Vivaldiego i innych.
W 2002 roku artysta założył wytwórnię Marsalis Music pod jego kierownictwem. Dokumentowała ona jego własną muzykę, nowe, utalentowane gwiazdy, takie jak Miguel Zenón, oraz niekwestionowanych starszych mistrzów, w tym jednego z nauczycieli Branforda, nieżyjącego już Alvina Batiste. Branford Marsalis dzieli się również swoją wiedzą jako edukator, dając gościnne wykłady na uniwersytetach Michigan State, San Francisco State i North Carolina Central oraz prowadząc kursy mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

 • Zapisy na kurs:

  Uwaga: Aby wziąć udział w  masterclass (zarówno czynny jak i bierny) należy zarejestrować się w USOS, oraz wypełnić dokumenty rekrutacyjne w Dziale Nauczania. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wyboru uczestników czynnych dokonają władze wydziału

 • Koordynator projektu "Reach the Stars"

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268 (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl