ENZO TURRIZIANI | 19.03.2023

ENZO TURRIZIANI to pierwszy puzonista Opery Wiedeńskiej i Filharmonii Wiedeńskiej, oraz profesor w Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano.
Jest absolwentem Konserwatorium G. Briccialdi – Terni we Włoszech w klasie A. Di Mario i M.Costanziego. Uczestniczył w kursach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy pedagogów, takich jak: A. Mazzucco (Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI), Andrea Conti (Accademia Nazionale di S. Cecilia), Daniele Morandini (Israel Philharmonic), Joseph Alessi (New York Philharmonic), Charles Vernon (Chicago Symphony Orchestra) i Iana Bousfielda (Wiener Staatsoper / Philharmoniker).
Artysta ma bogatą karierę muzyka orkiestrowego.
W 2008 roku wygrał przesłuchanie na roczny kontrakt z Orchestra Sinfonica di Roma, a następnie w październiku 2009 roku objął w niej stanowisko pierwszego puzonisty, współpracując regularnie z orkiestrą przez trzy lata. W listopadzie 2010 roku został poproszony przez szefa „Italian Air Force Music Band” o wykonanie Bolera M. Ravela, nagrywając na żywo DVD z koncertu. W październiku 2011 roku wygrał przesłuchanie na pierwszego puzonu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Włoskiej RAI, którą to funkcję piastował przez trzy lata. W lutym 2014 roku wygrał przesłuchanie na pierwszego puzonisty Orkiestry Dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie. W maju 2017 roku ojął stanowisko puzonu solowego (Soloposaunist) w Operze Wiedeńskiej, a w sierpniu 2020 roku został oficjalnie mianowany członkiem Filharmonii Wiedeńskiej.
Jako solista Turriziani występował na festiwalu „Udine Estate”, festiwalu Santa Fiora w duecie z fortepianem, festiwalu „Marenco” w Novi Ligure przy akompaniamencie Zespołu Włoskich Sił Powietrznych czy na festiwalu Filarmonica Umbra w towarzystwie Umbrii Symphonic Band. Poświęcono mu kilka nowych utworów na puzon solo, w tym ostatnie zamówienie „Theme & Variations” on Mahler’s 3rd Symphony”, skomponowane przez F.Chaslina i wykonane w maju 2022 roku z Würth Philharmoniker (Niemcy).
Od września 2022 roku jest profesorem Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano. Jako pedagog jest regularnie zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w największych ośrodkach muzycznych na całym świecie (Niemcy, Polska, Japonia, Korea, Chiny, USA, Kanada itp.).

 • Zapisy na kurs:

  Uwaga: Aby wziąć udział w  masterclass (zarówno czynny jak i bierny) należy zarejestrować się w USOS, oraz wypełnić dokumenty rekrutacyjne w Dziale Nauczania. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wyboru uczestników czynnych dokonają władze wydziału

 • Koordynator projektu "Reach the Stars"

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268 (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl