Julius Berger | 4-5.10.23

Julius Berger (ur. 1954 r.) studiował w Musikhochschule w Monachium pod kierunkiem Waltera Reichardta i Fritza Kiskalta. Później studiował w Mozarteum w Salzburgu w Austrii u Antonia Janigro (którego asystentem był w latach 1979–1982) oraz na Uniwersytecie w Cincinnati w USA u Zary Nelsowej oraz przy okazji kursu mistrzowskiego u Mścisława Rostropowicza.

W wieku 28 lat Julius Berger rozpoczął pracę w  Musikhochschule Wuerzburg. Został jednym z najmłodszych profesorów w Niemczech. Zaczynając w Wuerzburgu, później w Saarbrücken i Moguncji, a od 2000 roku w Augsburgu podejmował wysiłki mające na celu promowanie nowych, czołowych talentów w swojej dziedzinie. Od 1992 roku jest wykładowcą Międzynarodowej Letniej Akademii w Mozarteum Salzburg.

Julius Berger poświęca dużą część międzynarodowej działalności koncertowej i nagraniowej ponownemu odkryciu wszystkich dzieł Luigiego Boccheriniego, wykonaniu i wydaniu na płycie CD dzieł Paula Hindemitha, Ernsta Blocha, Maxa Brucha , Richarda Straussa, Roberta Schumanna i Edwarda Elgara. Znany jest z dużego zaangażowania w kompozycje współczesne. Wydał niezwykłe, znane na całym świecie płyty CD, na których znalazły się dzieła Johna Cage'a, Toshio Hosokawy i Sofii Gubaiduliny.

Trasy i koncerty zbliżyły go – muzycznie i przyjaźnią – z takimi artystami jak Leonard Bernstein, Eugen Jochum, Gidon Kremer, Paul Roczek, Margarita Hoehenrieder, Siegfried Mauser, Jörg Demus, Norman Shetler, Pierre-Laurent Aimard, Stefan Hussong, Olivier Messiaen, Sofia Gubaidulina, Wolfgang Rihm, Pi-hsien Chen i Kristian Nyquist.

Ponadto Julius Berger pracuje jako dyrektor artystyczny „Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego Markneukirchen” i „Asiago-Festival” we Włoszech. Kierował międzynarodowym konkursem Leopolda Mozarta w Augsburgu. Kilka lat temu Berger został zaufanym korepetytorem dla „Studienstiftung des Deutschen Volkes”. Jest także członkiem stałej komisji selekcji muzycznej. Pracując przez kilka lat jako juror, Julius Berger odwiedził konkursy w Salzburgu (Mozart), Kronbergu (Casals), Markneukirchen, Monachium, Warszawie i wielu innych. Od 1989 Julius Berger jest członkiem wydziału muzycznego fundacji Guardiniego w Berlinie.

Julius Berger gra na cennym instrumencie starowłoskim Giovanniego Battisty Rogeri z 1723 roku.

 

 • Zapisy na kurs

  Aby wziąć udział w masterclass, (zarówno czynny jak i bierny) należy zarejestrować się w USOS, oraz wypełnić dokumenty rekrutacyjne w Dziale Nauczania. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wyboru uczestników czynnych dokonają władze wydziału.

   

 • Koordynator projektu "Reach the Stars"

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268, (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

   

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl