MAK GRGIĆ | 27.04.2024

Mak Grgić to gwiazda światowej sceny muzycznej. Rozległy i zróżnicowany repertuar świadczy o jego wszechstronności i szerokich zainteresowaniach - od muzyki etnicznej z jego ojczystych Bałkanów po skrajną awangardę i muzykę mikrotonalną. Występuje w wielu rolach - solisty, kameralisty i artysty nagrodzonego Grammy. Napędza go ciekawość, wyobraźnia i nieograniczoną energia.

W 2018 roku Mak został zaproszony przez legendarną piosenkarkę i autorkę tekstów k.d. lang, aby wystąpić jako support podczas północnoamerykańskiego etapu jej trasy Ingénue Redux. Jako propagator muzyki współczesnej, Mak zlecił napisanie wielu nowych kompozycji na gitarę solo i gitarę z zespołem. Niektóre z nich to dzieła takich kompozytorów jak Michael Gordon, Julia Adolphe, Nina Senk, Leon First, Cengiz Eren i wielu innych. Jesienią 2022 roku premierowo zaprezentował i odbył trasę z nowym koncertem na gitarę autorstwa Michaela Abelsa, laureata Pulitzera i kompozytora muzyki do oscarowego filmu "Get Out". Jako solista i kameralista, Mak daje średnio osiemdziesiąt pięć koncertów rocznie, niemal dwa na tydzień. Ostatnie angaże obejmują występy oraz rezydencje w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu; Konzerthuset w Sztokholmie; w Portugalii; Teatro Cervantes de Bejar w Castilla-Leon/Hiszpania; na Akademii Muzycznej w Sarajewie; Słowenii; Paris Guitar Foundation; na Uniwersytecie Sztuki w Zurychu; w Narodowym Teatrze w Tajpej; Shanghai Grand Theater oraz Hong Kong International Guitar Festival. W Ameryce Północnej występował w większości najważniejszych ośrodków kulturalnych w USA. Mak jest entuzjastą nagrywania.

Jego najnowsze płyty, "Balkanisms" dla Naxos Music oraz "MAKrotonal" i nominowany do Grammy "Mak|Bach" dla MicroFest Records, eksplorują ogromny repertuar obejmujący muzykę etniczną, mikrotonalną, muzykę nową oraz muzykę dawną na wyjątkowych instrumentach,, takich jak "gitara prototypowa Bacha z programem w układzie falistym". Mak pojawił się również na innym krążku nagranym dla Naxos, "La Buena Vida", z gitarzystą flamenco Adamem del Monte. Inne albumy w trakcie powstawania obejmują hołd dla Ligetiego, "Peaceful Guitar", nagranie własnych kompozycji Maka, album z koncertami gitarowymi: "Concierto de Aranjuez", "Balkan Suite of Dances" oraz nowy koncert oparty na muzyce z "Balkanisms". Urodzony w Lublanie (Słowenia) w 1987 roku. Mak uczył się gry na gitarze w Zagrzebiu u szanowanego Ante Cagalja w Elly Basic Music Academy. W wieku 14 lat udało mu się pogodzić tytuł mistrza świata w karate z miłością do gitary. Po kontuzji lewego kciuka podjął decyzję o skoncentrowaniu się wyłącznie na karierze muzycznej, kończąc studia licencjackie u Alvaro Pierriego na Uniwersytecie w Wiedniu. Jesienią 2017 roku rozpoczął staż artystyczny na USC, stając się pierwszym gitarzystą w historii uniwersytetu, który został przyjęty do tego elitarnego programu. Obecnie Mak jest wykładowcą na University of South Carolina. Jest założycielem oraz CEO Notey, startupu tworzącego mobilną muzyczną grę edukacyjną. Mak Grgic z dumą uczestniczy w działalności fundacji Bosana, organizacji zbierającej fundusze na rzecz młodzieży bośniackiej. Regularnie przyznaje stypendia edukacyjne dla wybranych studentów w całej Ameryce Południowej.