Rodolfo Mederos | 5.12.2022

Rodolfo Mederos (urodzony 25 marca 1940) to argentyński bandoneonista, kompozytor i aranżer. Mieszkał na Kubie i we Francji; w Argentynie założył grupę eksperymentalną Generación Cero. Dzieciństwo spędził w prowincji Entre Ríos, a później studiował biologię na Uniwersytecie w Kordobie.

Jako młody człowiek był wielbicielem innego bandoneonisty Ástora Piazzolli, z którym współpracował przez kilka lat, zanim dołączył do Orkiestry Osvaldo Pugliese wraz z innymi młodymi muzykami. Kiedy Astor Piazzolla, podczas jednej ze swoich tras koncertowych, usłyszał Octeto Guardia Nueva, którego liderem był właśnie Rodolfo Mederos, zasugerował, aby ten pojechał do Buenos Aires. Piazzolla wrócił później do Kordoby i zaprosił Mederos do występów w jego recitalach.

W 1965 roku Mederos udał się do Buenos Aires i nagrał swoją pierwszą płytę, Buenos Aires, al rojo, na której wykonał utwory Cobiána i Piazzolli, a także własne kompozycje.

 

W 1976 roku Mederos założył grupę Generación Cero, próbującą stworzyć fuzję jazzu, rocka i muzyki Buenos Aires. Chociaż grupa zawierała bandoneon i pomimo innych podobieństw, ich muzyka nie była tangiem, a aranżacje zmieniały melodię, aż była ledwo rozpoznawalna. Z tą formacją artysta nagrał kilka albumów, które dotarły do ​​szerokiego grona odbiorców, a osobowość artystyczna Mederos rozwijała się i zdobywała uznanie opinii publicznej, w tym międzynarodowej.

Rodolfo Mederos skomponował ścieżkę dźwiękową i był także głównym aktorem we francusko-argentyńskim filmie Les Trottoirs de Saturne (1986) w reżyserii Hugo Santiago. Jest autorem muzyki do kilkunastu filmów.

 

 • Zapisy na kurs:

  Uwaga: Aby wziąć udział w  masterclass (zarówno czynny jak i bierny) należy zarejestrować się w USOS, oraz wypełnić dokumenty rekrutacyjne w Dziale Nauczania. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wyboru uczestników czynnych dokonają władze wydziału

 • Koordynator projektu "Reach the Stars" - Jacek Dziołak

  Dział Promocji i Karier - Kariera

  (22) 2789 268 (22) 2789 277
  biuro.karier@chopin.edu.pl

  Jacek Dziołak
  jacek.dziolak@adm.chopin.edu.pl