Chopin University Chamber Orchestra

Rafał Janiak kierownik artystyczny
Aleksander Zwierz inspektor

Zespół powstał w 2017 roku z inicjatywy rektora UMFC prof. Klaudiusza Barana oraz ówczesnego inspektora orkiestry Aleksandra Zwierza – obecnego managera. Kierownictwo artystyczne nad formacją zostało powierzone dyrygentowi Rafałowi Janiakowi.
Powołaniu orkiestry przyświecała idea starannej selekcji muzyków tak, by zespół mógł prezentować bardzo różnorodny, często odkrywczy program, nie tylko w murach warszawskiej uczelni muzycznej, ale także na zewnątrz, promując tym samym wysoki poziom artystyczny UMFC. Członkami orkiestry są wybitni studenci, wybrani w trybie wieloetapowych przesłuchań. Trzon zespołu stanowią instrumenty smyczkowe, lecz – w zależności od potrzeb – zespół współpracuje z niemal każdym wyróżniającym się instrumentalistą związanym z UMFC. Sposób funkcjonowania zespołu jest nowością spośród podobnych formacji działających na uczelniach artystycznych, co przekłada się na wysoki poziom artystyczny orkiestry nadając wyjątkowej wartości wydarzeniom muzycznym z jej udziałem.
Pomimo krótkiej działalności, zespół może pochwalić się licznymi sukcesami. Od niemal początku istnienia orkiestra współpracuje z kancelarią Prezydenta RP, uświetniając swoją grą ważne wydarzenia z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i najważniejszych osobistości kultury w Polsce, występując kilkakrotnie w Pałacu Prezydenckim m.in. z okazji 200. Rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, podczas koncertu „Narodowe Granie” w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ale także w Pałacu Narodów ONZ w Genewie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, tym samym współpracując z wybitnymi dyrygentami m.in. Grzegorzem Nowakiem czy Marcinem Nałęczem -Niesiołowskim.
Jeszcze w 2017 roku, nakładem Chopin University Press, orkiestra pod dyrekcją Rafała Janiaka wydała swoją debiutancką płytę z muzyką B. Brittena, K. Pendereckiego i D. Szostakowicza. Na jesieni 2019 roku ukazała się kolejna płyta zespołu, nagrana z udziałem solisty Rafała Grząki, na której znajdą się współczesne polskie koncerty akordeonowe.
ChUChO nierzadko towarzyszy ważnym wydarzeniom UMFC, grając podczas m.in. wręczenia doktoratu honoris causa maestro Arvo Pärtowi, koncertu monograficznego poświęconego twórczości prof. Stanisława Moryto, czy z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
W lipcu 2019 roku orkiestra odbyła ponad miesięczne tournée po Chinach, gdzie zagrała ponad 20 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Poly Theater m.in. w Szanghaju. To pierwsze takie wydarzenie w historii naszej uczelni spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez chińską publiczność i krytyków.
W grudniu 2020 roku z okazji 50 rocznicy wydarzeń grudnia ’70 ukazała się płyta wydana przez Polskie Radio Gdańsk, na której orkiestra wykonała utwór Rafała Janiaka pt. „Grudniowy Tren”. Wydanie płyty poprzedzone było koncertami w Gdyni i Gdańsku, podczas których obok utworów m.in. K. Pendereckiego M. P. Góreckiego czy P. Łukaszewskiego został prawykonany utwór R. Janiaka uwieczniony na płycie.