Chopin University Chamber Choir

Krzysztof Kusiel-Moroz - dyrektor
Chopin University Chamber Choir powstał w lutym 2017 roku, a jego kierownikiem artystycznym jest prof. Krzysztof Kusiel-Moroz. Chór tworzą studenci różnych kierunków i specjalności Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ideą przyświecającą zespołowi jest wysokiej próby wykonawstwo muzyki chóralnej wszystkich epok, udział w konkursach i festiwalach, promocja Uczelni na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, a także utrwalanie dorobku chóralnego w postaci nagrań archiwalnych. Chór, mimo krótkiej działalności, na swoim koncie posiada liczne osiągnięcia: Srebrny Dyplom i zwycięstwo w kategorii „Inny Dyrygent” na VI Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Studenckich „Vivat Academia” w Warszawie, Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu muzyki dawnej na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormiańskiego w Rumi, Grand Prix na XXI Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” oraz udział w finale konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. Zespół uczestniczył także w dużych przedsięwzięciach muzycznych. W 2017 roku, wraz z innymi uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademii Muzycznych „Ko-ChAM” w Katowicach, wykonał Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Chór reprezentował Polskę na międzynarodowym festiwalu chórów akademickich „ESOF Festival 2019” w Tallinnie.
Chór w ramach współpracy z Wydziałem Wokalno-Aktorskim UMFC brał udział w inscenizacjach oper Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Straszny Dwór Stanisława Moniuszki oraz Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusa Mozarta w Filharmonii Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Sudeckiej oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W ramach własnej działalności chór koncertował m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Narodowym Forum Muzyki czy katowickim Spodku.
Zespół dokonał rejestracji fonograficznej cyklu Pieśni Kurpiowskich Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego w ramach wydanej w 2018 r. płyty „Drrrum dana dam” oraz utworów kompozytorów: profesorów i pedagogów związanych z UMFC w ramach wydanej w 2022 r. płyty „Lauda anima mea”. Oba albumy zostały nominowane do nagrody Fryderyk.