Laboratorium Interakcji Audiowizualnej VideoLAB
Laboratorium Interakcji Audiowizualnej VideoLAB powstałe na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, stworzone i kierowane jest przez dra Andrzeja Artymowicza. Wykładowcę Wydziału Reżyserii Dźwięku, Katedry Akustyki Muzycznej i Multimediów. Oprócz wkładu w postaci bogatego profesjonalnego doświadczenia, dr Artymowicz w ogromny sposób sprzętowo wspiera VideoLAB.
Laboratorium realizuje zarówno zadania dydaktyczne jak i badawcze. Badamy interakcję obrazu z dźwiękiem, wibroakustykę, wrażliwości na barwę, jak i szeroko rozumianą percepcję obrazu i dźwięku.
W Laboratorium powstało wiele wizualnych i audiowizualnych projektów multimedialnych zaprojektowanych i zbudwanych przez dra Artymowicza. Powstają tutaj również filmy dokumentalne realizowane przez pedagogów, studenckie filmy krótkometrażowe, etiudy, realizacje obrazu na żywo i dokumentacje wydarzeń UMFC. Realizowane są materiały video dla Działu Promocji UMFC, m.in. do wykorzystania w systemie wertykalnych ekranów typu Digital Signage. Materiały video do projekcji w kinie cyfrowym Chopin University Cinema, materiały video do promocji UMFC np. na kilkudziesięciometrowych ekranach na stacjach Metra czy filmy do wykorzystania na kanale YouTube UMFC.
Dr Artymowicz realizuje w VideoLAB szeroki wachlarz wykładów z takich przedmiotów jak: “Podstawy sztuki operatorskiej”, “Podstawy montażu i przetwarzania obrazu”, “Podstawy dźwięku 3D”, “Cyfrowa dystrybucja obrazu”, “Technika filmowa i telewizyjna”, “Rejestracje audiowizualne” czy “Promocja multimedialna”. Cześć z przedmiotów dostępna jest dla studentów wszystkich wydziałów UMFC.
Laboratorium posiada szeroką gamę profesjonalnych urządzeń wizyjnych od zaawansowanych systemów montażowych opartych na cyfrowych magnetowidach Betacam, generatory obrazu, profesjonalne monitory CRT, LCD, OLED czy analizatory sygnału wizyjnego. Możemy poszczycić nowoczesnymi systemami kamer video 6K wyposażonych m.in. w zaawansowaną optykę Leica. Materiały video montowane są na uznanych na świecie systemach montażowych Blackmagic i dostarczają finalne materiały w technice Standard Dynamic Range (SDR) jak i High Dynamic Range (HDR). Do tworzenia muzyki oraz sound designu Laboratorium wyposażono w klawiatury MIDI, sequencery oraz szeroki wachlarz nowoczesnych syntezatorów i samplerów.
Prace badawcze realizowane są m.in. z użyciem specjalistycznych mikrokontrolerów służacych do generowania obrazu jak i komputerów Raspberry programowanych do konkretnych eksperymentów. Posiadamy również zaawansowane kolorymetry, spektrometry, stoboskopy i szereg profesjonalnych urządzeń pomiarowych niezbędnych do oceny parametrów światła czy właściwości projektorów i monitorów.
Efekty dydaktyczne prac studentów prezentowane są na corocznym popularnym wydarzeniu artystycznym UMFC o nazwie “Multimedialna Majówka”. Podczas tego wydarzenia studenci prezentują zrealizowane przez siebie filmy krótkometrażowe. W odróżnieniu od typowych zajęć z udźwiękawiania filmów, na zajęciach w VideoLAB studenci po raz pierwszy mają pełną swobodę ingerencji, nie tylko w warstwę dźwięku, ale również w warstwę obrazu. Ta wolność znacząco poszerza ich wyobraźnię i horyzonty kreacji. Wybrane filmy studenckie umieszczamy na playliście VideoLAB uczelnianego kanału filmowego UMFC na YouTube.
VideoLAB współpracuje między innymi z polskim oddziałem SMPTE (Society od Motion Picture and Television Engineers), ponad 100-letniej organizacji ustanawiającej standardy realizacji obrazu i dźwięku w świecie filmu i telewizji. Niedawno gosciliśmy szefa tej organizacji na naszej Uczelni.